• 08503801221

Sony TV Talkback veya Android TV’de Talkback Nasıl Kapatılır

Mart 22, 2022

Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, akıllı TV’ler ve hatta akıllı saatler için işletim sistemleri bir dizi erişilebilirlik ayarıyla birlikte gelir. Farklı TV’lerde Talkback, sesli anlatıcı, sesli yardımcı, ekran okuyucu, sesli açıklama vb. gibi farklı adlarla bilinir. Etkinleştirildiğinde, TV menüyü yüksek sesle okumaya veya açıklamaya başlar. Bir Sony Bravia TV’niz veya herhangi bir Google veya Android TV’niz varsa ve Talkback, Screen Reader ve erişilebilirlik kısayollarını kapatmak istiyorsanız, bu eğiticide verilen kolay adımları izleyin.

Erişilebilirlik ayarları, işitme ve görme engelli kişiler içindir ve sözlü geri bildirim, yüksek kontrastlı yazı tipleri, ekran büyüteci vb. gibi geliştirmeler sunar. Temel olarak Talkback, görme yeteneği zayıf kişiler için bir tür işitme cihazıdır. TV kullanıcılarının kolayca gezinmesine yardımcı olmak için TV menü öğelerini ve diğer bilgileri sözlü olarak açıklayan bir ekran okuyucu gibi çalışır. Talkback özelliği, görme yeteneği zayıf kişiler için gerçekten kullanışlı olsa da, gözleri iyi olan kişiler için ciddi şekilde rahatsız edici olabilir. İşletim sisteminde yeniyken Samsung telefonumda yanlışlıkla Talkback’i etkinleştirdiğimi ve ardından gelen korkunç deneyimi hatırlıyorum. Android telefonumda Talkback’i kapatmakta gerçekten zorlandım .

Yıllar sonra, çocuğum yeni televizyonumda sesli anlatıcıyı etkinleştirdiğinde aynı şey oldu. TV, menüyü yüksek sesle okumaya veya açıklamaya başladı, ancak Samsung TV’mde Sesli Kılavuz’u kolayca kapatabildim . WebOS destekli bir LG TV’niz varsa, LG TV’nizdeki sesli açıklamaları ve Google Asistan’ı kapatmayla ilgili ayrıntılı eğitimime de göz atmalısınız . Sony, akıllı TV’lerinde Android TV işletim sistemini kullandığından, sesli anlatıcı veya sesli asistan olarak çalışan Talkback veya Ekran Okuyucu özelliğine sahiptir. Bu eğiticide, Talkback’i kapatmak ve Sony Bravia TV’lerde Erişilebilirlik kısayolunu devre dışı bırakmak için hızlı adımlara göz atacağız .

Sony TV Erişilebilirlik Ayarları

Yukarıda bahsettiğim gibi, Android TV’deki Erişilebilirlik ayarları, işitme engelli ve görme bozukluğu olan kişilere yardımcı olacak bir dizi özellik sunar.

 • Talkback : TV’nizi sesli geri bildirim yardımıyla kullanabilmeniz için ekranınızdaki metni okuyan Google’ın ekran okuyucu sürümüdür. Talkback’i ayarlar aracılığıyla daha da özelleştirebilirsiniz.
 • Erişilebilirlik kısayolu : TV uzaktan kumandanızdaki Sessiz düğmesini basılı tutarak bir erişilebilirlik özelliğini hızlı bir şekilde Açmanıza veya Kapatmanıza olanak tanır .
 • Metin Büyütme : Bu özellik, metnin vurgulanan kısmını büyüterek görmenizi sağlar. Ayrıca metnin rengini değiştirmenize ve büyütülmüş metnin ekranda ne kadar kalacağına karar vermenize olanak tanır.
 • Sesli Açıklama : Bazı TV programları, ekranda olup bitenlerin sesli bir açıklamasını veya anlatımını sağlamaya yönelik ek bir ses parçasıyla birlikte gelir.
 • Altyazılar : Android TV’de desteklenen programlarda altyazıların görünümünü etkinleştirin ve özelleştirin.
 • Kulaklıklara ses çıkışı : Bu özellik, TV sesini Bluetooth kulaklıklarınızda veya harici bir ses cihazında çalmanıza olanak tanır.

Sony TV Talkback ‘i kapatma

Android TV destekli bir Sony Bravia‘da sesli anlatıcıyı (Sony TV Talkback), sesli yardımcıyı, ekran okuyucuyu veya Talkback’i kapatmak çok kolaydır. UI olarak X Media Bar ile Linux OS sürümünü çalıştıran Sony Bravia TV’lerde Erişilebilirlik kısayolları veya Talkback özelliği yoktur. Aşağıda açıklanan adımlar kesinlikle Sony Android TV ve Sony Google TV içindir.

Talkback veya Screen okuyucu özelliğini kullanmak istemiyorsanız, TV ayarlarından devre dışı bırakabilirsiniz.

 1. Sony TV uzaktan kumandanızdaki Ana Ekran düğmesine basın .
 2. Pano’ya gidin ve Ayarlar kutucuğunu seçin. Daha eski Sony Android TV’lerde, ana ekrandan doğrudan Ayarlar’ı seçebilirsiniz .
 3. Ayarlar sayfasında , Sistem’e gidin ve sol panelden Erişilebilirlik’i seçin . Daha eski bir Sony TV modeliniz varsa, Erişilebilirlik ayarlarını Ayarlar ‘ın hemen altında bulabilirsiniz .
 4. Talkback’e ilerleyin ve uzaktan kumandanızdaki seçim düğmesine tıklayın.
 5. Ekranın sol tarafında Etkinleştir seçeneğini göreceksiniz . Vurgulayın ve seçin.
 6. Sonraki ekranda, Etkinleştir seçeneğini seçin ve Sony TV’nizde Talkback’i kapatmak için üzerine tıklayın.
 7. TV’niz size Talkback’i gerçekten durdurmak isteyip istemediğinizi soran bir onay ekranı gösterecektir . Tamam seçeneğini vurgulayın ve uzaktan kumandadaki Giriş düğmesine basın.
 8. Bu kadar! Android TV’nizde Talkback’i kapattınız.

Sony TV’nizdeki rahatsız edici sesli anlatıcıdan kurtulmuş olurdunuz. Ancak yine de sesli açıklamalar duyuyorsanız, bir sonraki bölümde verilen adımları izleyerek Ekran Okuyucuyu devre dışı bırakma adımlarına gitmelisiniz.

Sony TV’de Ekran Okuyucuyu Kapatma

Sony TV Talkback ‘e ek olarak Android TV’lerde de buna benzer bir özellik var. Buna Ekran Okuyucu denir ve TV ekranınızdaki bilgileri yüksek sesle okuyan bir sesli asistan gibi çalışır. Talkback’i kapatmak, Sony TV’nizdeki sesli anlatımı devre dışı bırakamazsa, bunun nedeni Ekran Okuyucunun açık olması olmalıdır. Herhangi bir Android TV’de bu özelliği nasıl kapatacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. TV uzaktan kumandasındaki Ana Ekran düğmesine basın .
 2. Pano > Ayarlar > Sistem veya Cihaz Tercihleri’ne gidin .
 3. Şimdi Erişilebilirlik’e gidin ve Enter düğmesine basın.
 4. Ekran Okuyucu seçeneğini vurgulayın ve Giriş düğmesine basın.
 5. Şimdi TV ekranının sağ tarafındaki Etkinleştir seçeneğine gidin .
 6. Sonraki ekranda Etkinleştir seçeneğini vurgulayın, Giriş düğmesine basın ve ardından Sony TV’nizde Ekran Okuyucuyu kapatmak için Tamam’ı seçin.

Sony TV’de Erişilebilirlik Kısayolunu kapatın

Tüm Android TV‘lerde olduğu gibi, Sony TV’nizde de Erişilebilirlik ayarlarına hızla erişmek için bir uzaktan düğme kısayolu oluşturmanıza olanak tanıyan Erişilebilirlik Kısayolu adlı bir seçenek bulunur. Bu Erişilebilirlik Kısayolu etkinleştirildiğinde, Talkback ve Ekran Okuyucuyu hızlı bir şekilde Açmak veya Kapatmak için TV uzaktan kumandanızdaki Sessiz düğmesine yaklaşık 3 saniye basabilirsiniz. Sony TV’lerde ilk kurulum yapılırken Erişilebilirlik Kısayolu penceresi göründüğünden, bazı kişiler yanlışlıkla bunu etkinleştirir .

Aşağıda, ayarlar aracılığıyla TV’nizdeki Erişilebilirlik Kısayolunu kapatmak için hızlı adımları bulacaksınız.

 1. Uzaktan kumandadaki Ana Ekran düğmesine basın ve Gösterge Tablosu > Ayarlar’a gidin .
 2. Ayarlar ekranında Sistem > Erişilebilirlik > Erişilebilirlik kısayoluna gidin ve TV uzaktan kumandasındaki Giriş düğmesine basın .
 3. Artık Erişilebilirlik kısayolunu etkinleştir seçeneğini belirleyerek özelliği kapatabilirsiniz .

Şimdilik bu kadar! Umarım öğreticim, Sony Bravia TV’nizde Talkback, Screen Reader ve Erişilebilirlik Kısayolunu kapatmanıza yardımcı olmuştur. Çok yakında daha fazla ipucu ve püf noktası ile geleceğim, bu yüzden bizi izlemeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA!